MS-Free.NET
  NOVINKY
  ANTÉNY
* LINUX
  F.A.Q
  PRAVIDLA
  FOTKY
  ODKAZY
  WEBCAM

Česká astronomická (a programátorská i typografická) klávesnice pro Linux (X.org)
Potřeba psát texty s astronomickou tematikou hemžící se znaky řecké abecedy, indexy i speciálními symboly mě donutila upravit moji starší klávesnici do nové podoby.

Rozložení vychází z layoutu české programátorské klávesnice, které bylo doplněno o některé typografické znaky, jako je správná (půlčtverčíková) pomlčka (–), matematické mínus (−), tvrdá (nepřerušující) a zúžená mezera (  a  ), výpustka (…) nebo české uvozovky („ a “).

Pro astronomické potřeby byla klávesnice obohacena kromě stupňů (°), minut (′) a vteřin (″) i o krát (×), horní indexy, nejčastější zlomky, kompletní řeckou malou abecedu, symboly planet a dále symboly pro Slunce, Měsíc (dorůstající i couvající), komety a jarní bod.

Volné místo bylo využito pro další užitečné (počasí), veselé (usměváčci) nebo jinak zajímavé znaky. Prostor se našel i pro symbol astronomického pozdravu. (Jsem to ale hračička :)

Přehled a umístění všech znaků je zřejmé z následujících obrázků.

Základ

Shift

AltGr

AltGr+Shift

Instalace se provede snadno.

Stáhne se zip archív cz_vic.gz a rozbalí. Soubor cz_vic s definicí symbolů se nakopíruje pod uživatelem root do /usr/share/X11/xkb/symbols.

Dále se přidá do souboru /usr/share/xkb/rules/base do sekce all layouts with 3rd and 4th groups položka cz_vic.

Do vedlejšího souboru /usr/share/xkb/rules/base.lst se pak do části ! layouts přidá řádek cz_vic     Czechia Astronomers.

Zbývá již jen do /etc/X11/xkb/base.xml přidat blok

    <layout>
     <configItem>
      <name>cz_vic</name>
      <shortDescription>Vic</shortDescription>
      <description>Vic's Czech Astronomers</description>
      <languageList><iso639Id>cze</iso639Id></languageList>
     </configItem>
    </layout>
    
do sekce <layoutList>.

A nakonec ještě upravit soubor /usr/share/xkb/symbols.dir a vložit do něj řádek -dp----- a------- cz_vic(basic).

Aplikovat nové rozložení lze snadno jako běžný uživatel příkazem setxkbmap -layout cz_vic -variant basic. Trvalé nastavení se provádí buď editací xorg.conf, nebo volbou ve vašem prostředí.

Rozložení lze samozřejmě libovolně modifikovat. Přehled kódů lze najít v souboru keysymdef, speciální znaky pak jde vyčíst z tabulek Unicode.


© 2003 – 200? Victor